سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 00:00

توزیع بیش از 3 میلیون خون و فرآورده در مراکز درمانی طی سال جاری

سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد: 

توزیع بیش از 3 میلیون خون و فرآورده در مراکز درمانی طی سال جاری

 

طی یازده ماه سال جاری سه میلیون و 334 هزار و 715  واحد خون و فرآورده شامل گلبول قرمز فشرده ، پلاکت و پلاسما درمراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون دکتر بشیر حاجی بیگی در این مورد گفت:  میزان توزیع گلبول قرمز فشرده یک میلیون و 820 هزارو 335 واحد  و میزان پلاکت توزیع شده 876 هزار و 962 واحد بود. همچنین در این مدت 637 هزار و 418 واحد پلاسما در بیمارستانها و مراکز درمانی توزیع شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون همچنین در مورد گروه های خونی اهدایی طی مدت یاد شده گفت: سه درصد از خونهای اهدایی از گروه 

A-   و 27 درصد آن از گروه A+ بود. همچنین دو درصد از خونهای اهدایی از گروه B-و 21 درصد آن از گروه B+ ، یک درصد این خونها از گروه AB-، و 7 درصد از گروه AB+ ، درصد از گروه O- و 34 درصد بقیه متعلق به گروه O+ بوده اند.

دکتر حاجی بیگی افزود: 89درصد خونهای اهدایی ازگروههای مثبت و 11درصد بقیه از گروه های منفی بوده اند.

       وی ضمن تشکر از همه شهروندانی که با اهدای خون خود برای نجات جان شهورندان اقدام می کنند گفت: همه ساله با فرا رسیدن فصل سرما میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون جهت اهدای خون کم می شود و مراکز انتقال خون با کاهش ذخایر خون و فرآورده های آن مواجه می شوند در کلان شهرها به خاطر ارجاع بیماران و افزایش عمل های جراحی بخصوص در روزهای پایانی سال این کاهش محسوس تر است.

وی از شهروندان خواست تا هنگام اهدای خون کارت ملی همراه داشته باشند. وی تاکید کرد:  سن اهدای خون در کشور 18 سال تا 60 سال است و آقایان در سال 4 بار و خانم ها در سال 3 بار می توانند خون اهداکنند به شرطی که بیش از 50 کیلو گرم وزن داشته باشند.

 

 

بازدید 437 بار